Knjiga Konoplja, zavest in zdravje je spisana v prelomnem obdobju, ko se po desetletjih izrazite odklonilnosti odnos javnosti do konoplje resno spreminja, iz prekletstva v blagoslov, oziroma se nanjo spet gleda podobno, kot se je gledalo pred njeno prepovedjo. V knjigi lahko beremo o zgodovinskem poteku dogodkov – od njene starodavne uporabe prek vzrokov in poteka njene prepovedi pa vse do njenega preporoda v zadnjih letih.
Delo obsega tudi kratko zgodovino raziskovanja zavesti, tako z vidika psihologije kot nevrologije, ter pregled najbolj znanih psihotropnih rastlin. Opisan je tudi endokanabinoidni sistem, navedene pa so tudi glavne zdravstvene raziskave vse do danes.
Pravi dragulj v knjigi pa je nedvomno predvsem pogovor s starosto konopljinega gibanja Rickom Simpsonom in njegovim asistentom Jindřichom Bayerjem, v katerem sta pojasnila bistvo in marsikatero podrobnost v zvezi z zdravljenjem s konopljo.
Bogdan Kristofer Meško, akademski slikar, je znameniti slovenski intelektualec. Izpod njegovih rok so namreč izšla slovenska epohalna dela, kot so Sanskrtsko-slovenski slovar, Slovensko-sanskrtski slovar ter Vedski jezik in izvor slovenščine. Je tudi avtor knjige Predlog zakona o konoplji. V svoji novi knjigi Konoplja, zavest in zdravje konoplji vrača mesto kraljice med rastlinami, ki ga je nekoč že imela. Avtor brez dlake na jeziku priznava, da mu je k visokim intelektualnim dosežkom in k slikanju na višji ravni pomagala in mu še pomaga prav konoplja. In to tista prava.